ul. Zakładowa 1150-231 Wrocław
A A
Aa Aa
ico tel71 322 62 83 ico mailwco@wco.com.pl ico rejestrejestracja on-line
ico ue
Leczenie przez soczewki kontaktowe

godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 800 - 1900 sobota: 900 -1400

Leczenie przez soczewki kontaktowe

Start » Leczenie wzroku » Leczenie zachowawcze wzroku » Leczenie przez soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe są stosowane do korekcji każdej wady sferycznej i starczowzroczności oraz astygmatyzmu; często używane ze względów kosmetycznych, są wygodniejsze od okularów szczególnie przy uprawianiu dynamicznych sportów.

Przy wysokiej różnowzroczności są metodą korekcji z wyboru, jeśli pacjent nie decyduje się na laserową korekcję wady.

Soczewki miękkie

Miękkie soczewki kontaktowe są jedną z najpopularniejszych metodą korygowania wad wzroku. Dają one poprawę widzenia bez konieczności używania niewygodnych okularów. Wyróżniamy soczewki tradycyjne hydrożelowe, soczewki nowej generacji to soczewki silikonowo-hydrożelowe. Dają one większe poczucie komfortu oraz zmniejszenie objawów suchości, zaczerwienienia oczu pod koniec dnia w porównaniu do soczewek hydrożelowych.

Niestety, miękkie soczewki kontaktowe nie są wolne od wad. Należy bardzo zwracać uwagę na higienę osobistą. Nie należy nosić miękkich soczewek kontaktowych przez okresy dłuższe niż te rekomendowane przez producenta. Zawsze przy zakładaniu, ściąganiu soczewek wymagana jest bezwzględna higiena rąk.

W naszym ośrodku oferujemy pacjentom dobór soczewek miękkich miesięcznych i jednodniowych Medivue marki CooperVision. Podczas wizyty nasz specjalista dobierze Państwu soczewki oraz otrzymają Państwo soczewki próbne na jeden miesiąc.

Na rynku dostępne są soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne.

Soczewki twarde

Twarde soczewki kontaktowe mogą korygować wady sferyczne, astygmatyzm i starczowzroczność. Są wykonane z materiałów bardzo dobrze przepuszczających tlen (GP – gas permeable). Podstawową wadą soczewek twardych jest dyskomfort przy pierwszym dopasowaniu i wynikający z tego kilkudniowy okres adaptacyjny. Używanie w warunkach zapylenia powoduje ból przy dostaniu się drobinek kurzu pod soczewkę. Soczewki te niosą mniejsze ryzyko powikłań niż soczewki miękkie. Nie powodują uczucia suchości ani objawów związanych z niedotlenieniem rogówki, nie występuje zmęczenie oczu pod koniec dnia. Dużo lepiej korygują astygmatyzm średniego i dużego stopnia niż soczewki miękkie.

Twarde soczewki kontaktowe są korekcją z wyboru w stożku rogówki, także po zabiegach przeszczepu rogówki. Dobór soczewek twardych jest bardziej czasochłonny niż soczewek miękkich i wymaga większego doświadczenia.

Soczewki hybrydowe ClearKone®

Soczewki kontaktowe hybrydowe (twardo-miękkie) przeznaczone są dla pacjentów z deformacjami rogówki. Część centralna soczewki jest wysoko gazoprzepuszczalną częścią twardą a obwód soczewki wykonany jest z miękkiego tworzywa hydrożelowego. Połączenie tych dwóch materiałów w taki sposób zapewnia osobom z nieregularnym i regularnym astygmatyzmem dobrą ostrość wzroku z komfortem noszenia miękkich soczewek kontaktowych.

Soczewki kosmetyczne

Soczewki kosmetyczne stosuje się w celu zamaskowania defektów kosmetycznych, np. blizn rogówki lub białej źrenicy w oku niewidzącym. Mogą one również zastępować tęczówkę w przypadku jej braku, uszkodzenia czy prześwitywań. Kosmetyczne soczewki są stosowane dla zmiany koloru oczu czy rysunku tęczówki.

Soczewki fotofobiczne

Miękkie soczewki kontaktowe dla osób z fotofobią (światłowstrętem) lub osób pracujących w warunkach dużego naświetlenia, np. modelki.
Soczewki produkowane są na indywidualne zamówienie z przyciemnieniem w rzucie źrenicy ograniczającym dostęp światła. Możliwy jest wybór stopnia przyciemnienia od 90% do 10% przepuszczalności światła. Kolor przyciemnienia to odcienie brązu lub szarości.

Soczewki terapeutyczne

Soczewki terapeutyczne stosuje się jako opatrunek na rogówkę. Ich zadaniem jest zmniejszenie bólu związanego ze zmianami na rogówce, ochrona uszkodzonej rogówki oraz przyśpieszenie procesu jej gojenia (m.in. po zabiegach laserowej korekcji metodą LASEK).

Soczewki kontaktowe powinny być stosowane bezpośrednio po operacji usunięcia zaćmy wrodzonej u niemowląt, aby zapobiec głębokiemu niedowidzeniu. Stosuje się głównie twarde soczewki kontaktowe. Należy je wymieniać średnio co pół roku, ponieważ gałka oczna rośnie i zmienia się refrakcja. U starszych dzieci soczewki kontaktowe stosujemy głównie z powodu wysokiej różnowzroczności, aby uniknąć niedowidzenia.

Soczewki, które nie są stosowane ze wskazań medycznych, aplikujemy u dzieci powyżej 12 r. życia.

Soczewki są noszone w trybie dziennym i przedłużonym. Dawniej soczewki wymieniane były raz w roku. W latach 90-tych, dzięki masowej produkcji znacznie zmalała ich cena i możliwe stało się upowszechnienie soczewek częstej wymiany: miesięcznych, dwutygodniowych czy tygodniowych. Im częstsza wymiana, tym większy komfort i bezpieczeństwo dla pacjenta.

Dla osób wrażliwych na środki do dezynfekcji soczewek oraz używających soczewek okazjonalnie korzystne jest stosowanie soczewek jednorazowych. Nie wymagają one płynów dezynfekcyjnych, pojemników do przechowywania i zabiegów pielęgnacyjnych, większy jest więc komfort ich użytkowania.

Wszystkie rodzaje wyżej wymienionych soczewek są dostępne we Wrocławskim Centrum Okulistycznym.


ul. Zakładowa 11 50-231 Wrocław
icon171 322 62 83 icon2rejestracja on-line icon3wco@wco.com.pl

Dojazd

Komunikacja miejska od ul. Trzebnickiej:

Komunikacja miejska od ul. Jedności Narodowej:

Parking

Oferujemy bezpłatny parking bezpośrednio przed lokalem.

Zaraz za parkingiem jest zjazd do parkingu podziemnego, parking jest dostępny godzinowo – należy podjechać do bramy parkingu a ta się otworzy.

Po drugiej stronie ulicy dostępny jest również duży parking centrum handlowego E'Leclerc.

Partnerzy i certyfikaty

NFZ AXA Compensa Karda Dużej Rodziny ISO Cert MediRaty Przyjazna Przychodnia UE
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [ ZAMKNIJ ]