Cross-linking oka
- Home
- /
- Korekcja wzroku
- /
- Cross-Linking oka
Procedura sieciowania włókien kolagenowych rogówki (z ang. Cross-Linking) to nowoczesna i mało inwazyjna metoda w leczeniu stożka rogówki.
Stożek rogówki to degeneracyjna, niezapalna choroba rogówki oka, której przebieg charakteryzują zmiany w strukturze rogówki prowadzące do zmniejszenia grubości i nadmiernego uwypuklenia rogówki. Jest przyczyną znacznego zaburzenia wzroku – pacjenci często skarżą się na rozmycie ostrości lub mnogie widzenie obrazu oraz nadwrażliwość na światło.
Topografia rogówki
Badaniem podstawowym przy diagnozie stożka rogówki jest mapa topograficzna rogówki z analizą wielu parametrów oka. Badanie to jest nieinwazyjne i dostarcza wiele informacji na temat stopnia stożka, progresji w czasie. Badanie pozwala ustalić czy zabieg cross-linking jest możliwy u danego pacjenta.
Zabieg Cross-Linking
Podstawową zaletą zabiegu jest zatrzymanie lub znaczne spowolnienie postępu choroby, a w niektórych przypadkach możliwa jest nawet regresja wady refrakcji/astygmatyzmu.
Podczas zabiegu, w zależności od metody pozostawia się lub usuwa się nabłonek rogówki, następnie nasącza się rogówkę witaminą B6 i wystawia się ją na działanie światła ultrafioletowego. Naświetlanie rogówki ultrafioletem powoduje powstanie kolagenowych wiązań poprzecznych (cross-linking) w rogówce przez to staje się ona silniejsza, sztywniejsza i mniej podatna na odkształcenia. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym kroplowym. Światło UVA w tym zabiegu jest ściśle regulowane i kontrolowane. Po zabiegu, który trwa ok 60 minut, podawany jest antybiotyk w kroplach oraz zakładane są soczewki opatrunkowe, które usunie lekarz podczas wizyty kontrolnej.
Należy pamiętać, że bezpośrednio przez przed zabiegiem nie należy nosić soczewek kontaktowych przez około 2-3 tygodnie. Istotny jest w przypadku pacjenta ogólny dobry stan zdrowia (np. brak infekcji w dniu wykonywania zabiegu).
Celem leczenia jest stabilizacja stożka, co powinno wpływać na poprawę ostrości wzroku. Ocena końcowego efektu procedury sieciowania włókien kolagenowych rogówki jest możliwa w ciągu 6-9 miesięcy od wykonania zabiegu.