Soczewki kontaktowe
- Home
- /
- Baza wiedzy
- /
- Soczewki kontaktowe
Soczewki kontaktowe
Soczewki kontaktowe są stosowane do korekcji każdej wady sferycznej i starczowzroczności oraz astygmatyzmu, w tym stożka rogówki; często używane ze względów kosmetycznych, są wygodniejsze od okularów szczególnie przy uprawianiu dynamicznych sportów.
Przy wysokiej różnowzroczności są metodą korekcji z wyboru, jeśli pacjent nie decyduje się na laserową korekcję wady.
Soczewki miękkie
Miękkie soczewki kontaktowe są jedną z najpopularniejszych metodą korygowania wad wzroku. Dają one poprawę widzenia bez konieczności używania niewygodnych okularów. Wyróżniamy soczewki tradycyjne hydrożelowe, soczewki nowej generacji to soczewki silikonowo-hydrożelowe. Dają one większe poczucie komfortu oraz zmniejszenie objawów suchości, zaczerwienienia oczu pod koniec dnia w porównaniu do soczewek hydrożelowych.
Niestety, miękkie soczewki kontaktowe nie są wolne od wad. Należy bardzo zwracać uwagę na higienę osobistą. Nie należy nosić miękkich soczewek kontaktowych przez okresy dłuższe niż te rekomendowane przez producenta. Zawsze przy zakładaniu, ściąganiu soczewek wymagana jest bezwzględna higiena rąk.
W naszym ośrodku oferujemy pacjentom dobór soczewek miękkich miesięcznych i jednodniowych. Podczas wizyty nasz specjalista dobierze Państwu soczewki oraz otrzymają Państwo soczewki próbne na jeden miesiąc.
Na rynku dostępne są soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne.
Soczewki kontaktowe są stosowane do korekcji każdej wady sferycznej i starczowzroczności oraz astygmatyzmu; często używane ze względów kosmetycznych, są wygodniejsze od okularów szczególnie przy uprawianiu dynamicznych sportów.
Przy wysokiej różnowzroczności są metodą korekcji z wyboru, jeśli pacjent nie decyduje się na laserową korekcję wady.
Soczewki twarde – stabilnokształtne
We Wrocławskim Centrum Okulistycznym dobieramy soczewki kontaktowe stabilnokształtne – potocznie nazywane twardymi.
„Compliance” jest kluczem do długoterminowego sukcesu wszystkich użytkowników soczewek kontaktowych. Jest to jeszcze ważniejsze dla pacjentów ze stożkiem rogówki, ponieważ Ci pacjenci są prawie całkowicie zależni od soczewek kontaktowych we wszystkich swoich zadaniach wzrokowych.
Po pomyślnym dopasowaniu soczewek kontaktowych u pacjentów wysoki odsetek powikłań i działań niepożądanych jest związany z pomijaniem lub skracaniem zalecanej procedury czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek. Badania wykazały, że aż 27% pacjentów przyznało, że nie czyści swoich soczewek codziennie i prawdopodobnie jeszcze wyższy odsetek użytkowników soczewek w jakiś sposób nie przestrzega zasad odpowiedzialnej higieny soczewek.
Niektórzy pacjenci używali płynu do mycia naczyń, szamponu dla dzieci, a nawet pasty do zębów zamiast zalecanych środków czyszczących. Niektórzy przechowują soczewki suche, a nie w dedykowanym roztworze dezynfekującym. Są pacjenci którzy używali śliny (która zawiera wiele zagrażających wzrokowi mikroorganizmów) zamiast sterylnych roztworów, które są łatwo dostępne, do zwilżania soczewek przed włożeniem ich do oczu.
Infekcje oka, choć rzadkie, mogą być wyniszczające, uniemożliwiając pacjentom noszenie soczewek kontaktowych przez kilka dni lub tygodni, a czasami prowadzą do trwałego bliznowacenia rogówki i utraty wzroku. Dokładne zrozumienie roli, jaką odgrywa każdy ze sztywnych produktów do pielęgnacji soczewek, pomoże utrzymać soczewki w czystości i zdrowe oczy.
Pielęgnacja soczewek twardych
Obecnie większość systemów do pielęgnacji soczewek wykorzystuje kombinację roztworu do czyszczenia/namaczania, roztworu do zwilżania/namaczania lub roztworu do czyszczenia/namaczania/namaczania/dezynfekcji.
Składają się z:
Codzienny środek czyszczący do usuwania olejków z filmu łzowego, śluzu, kosmetyków i innych zanieczyszczeń z powierzchni soczewek. Pojemniki z roztworem czyszczącym mają czerwoną końcówkę, aby ostrzec pacjentów, że roztwór nie powinien być podawany do oczu. Jeśli środek czyszczący zostanie przypadkowo zakroplony do oczu, należy go natychmiast wypłukać, najlepiej zanurzając całą twarz w zlewie wypełnionym wodą.
Kombinowany roztwór do zwilżania/namaczania do przechowywania i ponownego umieszczania soczewek w oku, który zabija bakterie i inne mikroorganizmy, zapobiega wypaczaniu soczewek i działa jako „środek amortyzujący” po umieszczeniu soczewek w oczach.
Opcjonalny enzymatyczny środek czyszczący (w postaci płynu lub tabletki) dla pacjentów, u których na soczewkach gromadzi się dużo białka. Nie wszyscy użytkownicy sztywnych soczewek potrzebują enzymatycznego środka czyszczącego.
Nawilżające krople, które można zakraplać do oczu podczas noszenia soczewek. Pomoga to wypłukać zanieczyszczenia spod soczewek i sprawia, że soczewki będą ślizgać się płynniej i wygodniej w oczach.
Codzienna pielęgnacja
Każdej nocy przed zdjęciem soczewek umyj ręce nietłustym mydłem. Zalecane są mydła w kostce, przezroczyste lub antybakteryjne mydła w pompce. Kremowe mydła przenikają z dłoni na powierzchnię soczewek i mogą pozostawiać na soczewkach film.
Wylej stary roztwór do zwilżania/namaczania z pojemnika na soczewki, wypłucz pojemnik gorącą wodą lub roztworem do płukania zalecanym przez specjalistę od oczu i napełnij go świeżym roztworem do zwilżania/namaczania lub odżywką. Pojemnik na soczewki należy płukać co noc i ponownie napełniać świeżym roztworem, aby zachować maksymalną wytrzymałość do dezynfekcji soczewek. Stary roztwór, który jest jedynie „uzupełniany” nie będzie skutecznie zabijał mikroorganizmów, a jeśli końcówka pojemnika z roztworem zostanie zanurzona w starym roztworze podczas ściskania butelki, brudny roztwór zostanie zassany, a cała butelka roztworu zanieczyszczona.
Zawsze napełniaj opakowanie przed umieszczeniem w nim soczewek, ponieważ mogą one zostać porysowane, jeśli zostaną umieszczone w suchym etui.
Umieść pojemnik na soczewkę przed sobą, prawą przegródką przed prawą ręką. Usuń prawą soczewkę z oka.
Umieść 2-3 krople środka czyszczącego w dłoni i pocieraj nim soczewkę przez 20 sekund. Nie pocieraj soczewki palcami! Może się wypaczyć lub pęknąć! Jeśli krzywizna soczewki jest zbyt stroma, aby palec wskazujący mógł wyczyścić wewnętrzną powierzchnię soczewki, spróbuj użyć małego palca lub wacika.
Opłucz soczewkę chłodną lub letnią wodą. Gorąca woda zniekształci obiektyw. Nie płucz soczewek nad otwartym odpływem!
Wymień prawą soczewkę w etui i powtórz czynności dla lewej soczewki. Soczewki należy przechowywać w płynie w nocy lub przez co najmniej 4 godziny.
Rano umyj ręce i załóż soczewki bezpośrednio z roztworu nawilżającego/namaczania lub kondycjonującego. Nie spłukuj najpierw! Rozwiązanie pomoże amortyzować soczewki podczas ich zakładania. Ponadto, jeśli soczewki zostaną spłukane wodą po ich dezynfekcji, istnieje ryzyko, że zostaną zanieczyszczone zanieczyszczeniami w wodzie.
Soczewki protetyczne
We Wrocławskim Centrum Okulistycznym dostępne są indywidualnie dopasowywane soczewki protetyczne.
Czasami poprawa wzroku nie jest celem. Soczewki protetyczne mogą być stosowane do maskowania nieprawidłowości w zabarwieniu oka spowodowanych urazami, wadami wrodzonymi lub chorobami oczu. Mogą być również używane do blokowania nadmiaru światła lub olśnienia w celu poprawy funkcji oczu.