Badanie okulistyczne dzieci i wcześniaków
- Home
- /
- Baza wiedzy
- /
- Badanie dzieci i wcześniaków
Lekarze specjaliści Wrocławskiego Centrum Okulistycznego przeprowadzają badania dzieci i wcześniaków. W młodym wieku często istnieją wskazania medyczne do przeprowadzenia profilaktycznego badania dna oka.
Badanie dzieci
Badanie polega na ocenie zewnętrznej oczu i aparatu ochronnego oczu. Po rozszerzeniu źrenic lekarz ogląda dno oka we wzierniku pośrednim, obuocznym Fissona. Badanie to wymaga specjalnych umiejętności jak i szerokiego doświadczenia by ocenić stan siatkówki oraz tarczy nerwu wzrokowego.
Badanie to jest bezbolesne i nieinwazyjne dla dziecka, wykonuje się w pozycji leżącej z przytrzymaniem dziecka. Ponieważ do oka jest dostarczana duża ilość światła oraz powieki oka muszą być przytrzymane przez pielęgniarkę dziecko czuje niepokój i najczęściej broni się przed przeprowadzeniem badania.
Badanie przesiewowe
Rutynowe okulistyczne badanie przesiewowe u noworodków niedonoszonych lub z niską masą urodzeniową powinno przeprowadzać się w 4, 8 oraz 12 miesiącu życia. Jeżeli nie stwierdzono objawów badanie powinno się powtórzyć po 12 miesiącach.
Aż 80% noworodków przechodzi żółtaczkę fizjologiczną. Stwierdza się ją u 40% noworodków donoszonych i prawie u 100% wcześniaków. W leczeniu żółtaczki fizjologicznej stosuje się m. in. fototerapię, czyli naświetlanie skóry ciała noworodka promieniami ultrafioletowymi. Stąd dzieci, które przeszły fototerapię są objęte tym samym obowiązkiem badań przesiewowych jak powyżej.
Retinopatia wcześniaków
Retinopatia wcześniaków jest schorzeniem siatkówki polegającym na uszkodzeniu niedojrzałych, rozwijających się naczyń krwionośnych u przedwcześnie urodzonych noworodków. Jest główną przyczyną ślepoty wśród dzieci w Polsce. Z tego też powodu obowiązuje konieczność przeprowadzenia przesiewowego badania okulistycznego u noworodków.
Badanie refrakcji
Przeprowadzamy badanie refrakcji u dzieci przy pomocy nowoczesnego ręcznego komputerowego autorefraktometru. Badanie przeprowadza się z odległości 1 metra. Dziecko siedzi na kolanach rodzica i musi tylko na jedną sekundę spojrzeć w uśmiechniętą „twarz” aparatu. Badanie jest bezbolesne, bezkontaktowe i przyjemne dla dziecka.
Pomiary jakie dostarcza autorefraktometr to wielkość wady refrakcji u małego dziecka, różnicę w wadach refrakcji łącznie z osiami cylindrycznymi pomiędzy oczami oraz rozstaw źrenic. Informacje te dają możliwość bardzo wczesnej diagnostyki wad wzroku dziecka oraz możliwość zapobiegania ewentualnemu niedowidzeniu oraz powstawaniu zeza.
Badanie ortoptyczne
We Wrocławskim Centrum Okulistycznym przeprowadzamy pełną diagnostykę chorób oczu. Do kompleksowej diagnostyki wymagane jest przeprowadzenie badania ortoptycznego przez wykwalifikowany personel.