Soczewka plamkowa
- Home
- /
- Baza wiedzy
- /
- AMD – Zwyrodnienie plamki
- /
- Soczewka plamkowa
Sucha postać AMD w miarę postępu choroby ma największy wpływ na widzenie z bliska. Najczęściej upośledzenie widzenia postępuje powoli przez wiele lat, prowadzi do trudności w czytaniu, skladaniu liter w słowa. Pacjenci zaczynają odczuwać potrzebę używania lup powiększających. Pomoce optyczne powiększające są z czasem stosowane coraz częściej.
Soczewka plamkowa
Soczewka plamkowa to implant soczewkowy o mocy +10 dsph stosowany u osób cierpiących na suchą postać AMD. Soczewkę stosuje się w oku dominującym u osób które przebyły już operację usunięcia zaćmy. Praca soczewki polega na powiększeniu tekstu czytanego bez zmiany wielkości plam ciemnych, nie zwiększa uszkodzonych części plamki żółtej. Działanie soczewki ma wplyw na widzenie do bliży natomiast soczewka pozostaje neutralna przy patrzeniu do dali. Soczewka nie wpływa na zmianę widzenia kolorów, poczucia kontrastu, pola widzenia.
Implantacja soczewki
Zabieg operacyjny doszczepienia soczewki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym w oku uprzednio operowanym z powodu zaćmy. Procedura trwa około 15 minut a rekonwalescencja jest szybsza niż po operacji usunięcia zaćmy. Soczewka zostaje umieszczona w przestrzeni pomiędzy tęczówką a soczewką sztuczną zaimplantowaną w trakcie operacji zaćmy. Pacjenci po zabiegu wymagają pewnego okresu adaptacji do soczewki który jest zmiany osobniczo. Zabieg jest bezpieczny a procedura ta jest w pełni odwracalna.
Przeciwskazania do stosowania soczewki
Soczewka plamkowa Scharioth nie jest wskazana u każdego pacjenta. U pacjentów z bardzo wąską źrenicą, podwichniętą soczewką sztuczną w oku, występującą aktywną formą wysiękowego zwyrodnienia plamki, postępującą i zaawansowaną jaskrą.
Soczewka nie jest metodą leczenia choroby
Zastosowanie sooczewki w oku jest metodą poprawy warunków optycznych oka, natomiast procedura implatacji nie jest metodą leczenia choroby AMD.