Laserowa korekcja wzroku – FemtoLASIK
- Home
- /
- Korekcja wzroku
- /
- Korekcja laserowa
- /
- FemtoLASIK
FemtoLASIK to metoda laserowej korekcji wad wzroku z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanego technologicznie lasera femtosekundowego.
Zabieg femtoLASIK przeprowadza się w dwóch etapach – oba oparte są na wykorzystaniu lasera. Najpierw odcina się wierzchni płatek rogówki z pozostawieniem przyczepu po stronie nosowej. Stosowany w tym etapie laser femtosekundowy ma wiele przewag nad mechanicznym działaniem mikrokeratomu. Przede wszystkim istnieje możliwość swobodnego wyboru średnicy płatka. Ponadto jest on cieńszy, a jego brzegom można nadać różny kąt nachylenia. Ma to bardzo duże znaczenie przy korekcji wysokich wad refrakcji, kiedy wymagane jest modelowanie znacznego stopnia.
Zabieg jest bardziej bezpieczny i pozwala na naprawę wady, szczególnie przy cienkiej rogówce. Laser femtosekundowy stwarza również możliwość zastosowania zindywidualizowanych profili korekcji, dzięki czemu za pomocą tej metody można leczyć nie tylko podstawowe wady refrakcji, ale również wady związane z jakością widzenia. Kolejną zaletą jest szybsze zespolenie się odcinanego płatka rogówki z jej pozostałą częścią i skrócenie czasu gojenia.
Po odchyleniu odciętego płatka rogówki lekarz przechodzi do właściwego modelowania zrębu rogówki za pomocą lasera ekscimerowego. Urządzenie emituje pulsy światła o ultrakrótkiej długości fali, które określane jest jako promieniowanie ultrafioletowe. Działa więc bardzo płytko, dzięki czemu istnieje możliwość zmiany kształtu tak delikatnej i cienkiej struktury jaką jest rogówka. Praca lasera sterowana jest komputerowo. Po wczytaniu wykonanej podczas badań wstępnych mapy oka, urządzenie planuje przebieg zabiegu. Impulsy wiązki laserowej kierowane są z określoną mocą i wielkością w dokładnie zaplanowane obszary, tak aby przywrócić prawidłowy kształt rogówki i wyeliminować wadę refrakcji. Po skończeniu pracy lasera przykłada się odcięty płatek rogówki, a oko jeszcze przez kilka minut pozostaje otwarte. Taka procedura gwarantuje jego dobre zespolenie się z raną pozabiegową. Następnie na oko zakładany jest opatrunek.
Przygotowanie do zabiegu korekcji wzroku metodą FemtoLASIK
Decyzja o zabiegu podejmowana jest w oparciu o wyniku wielu badań okulistycznych. Korekcje zazwyczaj wykonuje się u pacjentów w wieku od 18 do 55 lat po ustabilizowaniu się wady. U starszych osób zabieg nie eliminuje starczowzroczności, gdyż wada ta wynika z zależnej od wieku utraty elastyczności soczewki, a nie wad refrakcji. Dyskwalifikowani są też pacjenci z chorobami oczu takimi jak stany zapalne, jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki, stożek rogówki, zespół suchego oka oraz astygmatyzm nieregularny. Przeciwskazaniem do zabiegu są ciąża, karmienie naturalne oraz poważne choroby ogólnoustrojowe w postaci zaburzeń odporności, chorób autoimmunologicznych i onkologicznych, cukrzycy, zaburzeń gojenia, itp. Zabiegu laserowego nie przeprowadza się po wcześniejszych operacjach na oku, gdyż zmieniają one warunki anatomiczne. Osoby uprawiające sporty ekstremalne lub sztuki walki powinny wybrać inną metodą korekcji wady wzroku, gdyż oko po leczeniu metodą femtoLASIK podatne jest na pourazowe przesunięcie odcinanego podczas korekcji płatka rogówki.
Badanie okulistyczne przed zabiegiem jest bardzo dokładne. Kluczowe są warunki anatomiczne i odpowiednia grubość rogówki. Jeśli okaże się, że rogówka jest zbyt cienka w stosunku do oczekiwanej korekcji wady, pacjent będzie musiał wybrać inną metodę leczenia. Laserowe modelowanie zbyt cienkiej rogówki może ją zbyt mocno osłabić prowadząc do uszkodzenia. Aby pomiary oka były miarodajne, pacjent musi zrezygnować z noszenia szkieł kontaktowych na kilka dni przed badaniem. Zlecane testy obejmują wykonanie mapy oka, pomiar grubości rogówki, ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka, badanie refrakcji metodą skiaskopii, pomiar ilości wydzielanych łez. W razie potrzeby wykonuje się badania ultrasonograficzne lub tomografię komputerową gałki oczne
Rekonwalescencja po zabiegu FemtoLasik
Metoda femtoLASIK jest bezbolesna, ale po zabiegu pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe. Zaleca się wtedy stosowanie kropli i doustnych leków przeciwbólowych. Ponadto krople z antybiotykiem zapobiegają rozwojowi infekcji. Bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien jak najwięcej odpoczywać. W tym czasie może wystąpić zwiększona wrażliwość na światło, łzawienie, swędzenie, uczucie piasku w oczach. Ważne jest, aby w tym okresie nie zaciskać, ani nie pocierać oka, aby odcinany podczas zabiegu płatek rogówki mógł się prawidłowo zagoić. Przez pewien czas widzenie jest upośledzone, ale jego jakość poprawia się w miarę gojenia i jakość widzenia stabilizuje całkowicie po trzech miesiącach. W okresie rekonwalescencji wymagane są wizyty kontrolne po tygodniu, miesiącu i trzech miesiącach po zabiegu. Przez ten czas powinno się nosić okulary słoneczne, unikać opalania, sauny, kąpieli w basenie i akwenach otwartych oraz przebywania w zadymionych i zapylonych pomieszczeniach. Podczas zabiegów higienicznych należy dbać, aby do operowanego oka nie dostawała się woda i detergenty oraz ostrożnie postępować z makijażem i kosmetykami.
W FemtoLASIK największą przewagę nad tradycyjnym zabiegiem laserowej korekty wady wzroku metodą LASIK stanowi maksymalne bezpieczeństwo. Ponadto FemtoLASIK jest całkowicie bezbolesny i wymaga krótszej rekonwalescencji, a doskonałe rezultaty są wynikiem przewidywalności i niezwykłej precyzji wykonania zabiegu. Metoda ta gwarantuje doskonałe efekty nawet w przypadku bardzo dużych wad wzroku.
Przy zabiegach FemtoLASIK nie występują potencjalne komplikacje, jakie mogą mieć miejsce po tradycyjnym zabiegu LASIK.