FAQ
1. Czy mogę jednocześnie skorygować krótkowzroczność i astygmatyzm?
Tak, wady złożone takie jak krótkowzroczność i astygmatyzm oraz dalekowzroczność i astygmatyzm koryguje się jednocześnie.
2. Jakie są przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji?
Za bezwzględne przeciwwskazania uważane są:
- Jaskra (podwyższone ciśnienie śródgałkowe – przeciwwskazanie względne – należy uregulować ciśnienie śródgałkowe)
- Zaćma (zmętnienie soczewki oka)
- Cukrzyca i inne choroby metaboliczne
- Odwarstwienie siatkówki
- Schorzenia reumatyczne
- Stany zapalne oczu
- Stożek rogówki i zmiany w rogówce
- Patologiczne zmiany dna oka
- Zespół suchego oka (przeciwwskazanie względne – w zależności od nasilenia objawów)
- Przemieszczenie źrenicy
- Ciąża i okres karmienia
3. Czy mogę uprawiać sporty po zabiegu?
Tak, lecz po około 4 tygodniach od zabiegu. Przez ten czas należy wstrzymać się od korzystania z siłowni, basenu, solarium i sauny.
4. Jaką mam gwarancję widzenia po zabiegu?
Celem zabiegu laserowej korekcji wady wzroku jest skorygowanie krzywizn rogówki tak, aby uzyskać widzenie jakie jest w najlepszej korekcie okularowej lub soczewkowej. Jeżeli występuje niedowidzenie oka i choroba siatkówki powodująca osłabione widzenie tego oka, laserowa korekcja nie poprawi tego niedowidzenia. Metody laserowej korekcji wad wzroku nie poprawiają również starczowzroczności (prezbiopii), która pojawia się u pacjentów miedzy 40 a 50 rokiem życia i jest zjawiskiem fizjologicznym (zmniejszenie elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej).
5. Która metoda jest najbardziej zalecana?
Zależy to od parametrów fizycznych oka, dopiero po badaniu lekarz może wypowiedzieć się, która metoda jest najbardziej wskazana dla danego oka. Metoda Epi-LASIK jest wskazana m.in. dla osób posiadających cienką rogówkę, nie kwalifikujących się do zabiegu LASIK.
6. Jakie jest ryzyko przeprowadzenia zabiegu?
Powikłania zabiegu laserowej korekcji wad wzroku występują w mniej niż 1% przeprowadzonych zabiegów.
7. Czy można korygować małe wady wzroku?
Małe wady wzroku korygujemy z powodów zawodowych pacjenta. Inaczej nie ma wskazań do korygowania wady o wielkości np. -0.5 Dsph.
8. Czy można wykonać zabieg na dwoje oczu jednocześnie?
Tak, wykonujemy zabiegi laserowej korekcji wad wzroku na obu oczach, szczególnie dla pacjentów z poza Wrocławia. Warunkiem jest umiarkowana, stabilna wada wzroku. Obowiązkowa jest pomoc osoby towarzyszącej po zabiegu.
9. Jakie problemy z widzeniem mogą wystąpić po zabiegu?
U osób z dużymi wadami i dużymi źrenicami, po zabiegu mogą wystąpić problemy z widzeniem po zmierzchu. Olśnienia, osłabiony kontrast, aureole wokół źródeł światła są nieczęstym, lecz możliwym zjawiskiem. Noszenie okularów z powłoką antyrefleksyjną jest wskazane u tych osób, szczególnie podczas prowadzenia samochodu w nocy.
10. Po jakim czasie mogę wrócić do pracy?
Zależy to od charakteru wykonywanej pracy, z reguły pacjenci już po tygodniu wracają do pracy. W przypadku wykonywania cięższej fizycznej pracy bądź pracy w warunkach obecności kurzu, dymu, pyłu zaleca się umiarkowane pierwsze tygodnie pracy.
11. Kim będzie mój chirurg?
Lekarzami przeprowadzającymi laserową korekcję wad wzroku we Wrocławskim Centrum Okulistycznym są:
- dr n. med. Anna Karsińska-Kłodowska, specjalista chirurg refrakcyjny
- lek. Bartłomiej Markuszewski, specjalista chirurg refrakcyjny
Zespół lekarski posiada szerokie oraz wieloletnie doświadczenie w dziedzinie chirurgii refrakcyjnej. Zabiegi laserowej korekcji wzroku przeprowadzane są we Wrocławskim Centrum Okulistycznym od 2000 roku.