chirurgiczna
  1. Home
  2. /
  3. chirurgiczna

Chirurgiczna korekcja wady wzroku, inaczej nazywana Refrakcyjną Wymianą Soczewki (RLE – Refractive Lens Exchange lub CLE – Clear Lens Exchange) jest operacją w swej istocie podobną do operacji usunięcia zaćmy. Metoda daje możliwość pozbycia się uciążliwych okularów do dali i do bliży, jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób aktywnych.

Wskazania

Zabieg ten często jest alternatywą dla popularnych metod laserowej korekcji wzroku. Metoda laserowa jest skuteczna w ograniczonym zakresie wad wzroku. Osoby nie kwalifikujące się do laserowej korekcji wzroku lub osoby powyżej 40 roku życia mogą więcej skorzystać z chirurgicznej korekcji wzroku.

  • starczowzroczność
  • krótkowzroczność poniżej 10 dioptrii
  • nadwzroczność powyżej 6 dioptrii
  • astygmatyzm powyżej 6 dioptrii

Zaletą takiej metody, z powodzeniem przeprowadzanej przez ostatnie kilkadziesiąt lat, jest przewidywalność skutków w okresie długoterminowym. Dla pacjentów z syndromem suchego oka, cienką rogówką oraz innymi anomaliami rogówkowymi może być lepszą alternatywą ze względu na niemożliwość rozwinięcia się zaćmy soczewkowej. Wadą pozostaje większa inwazyjność w porównaniu do powierzchownych metod laserowych.

Na zabieg metodą refrakcyjną zazwyczaj decydują się pacjenci zdyskwalifikowani do laserowej korekcji wzroku. Najczęstszymi przyczynami są zbyty duże wady wzroku lub zbyt cienkie rogówki. Przeszkodą natomiast nie jest wiek pacjenta.

Do zabiegów refrakcyjnych stosujemy soczewki wiodących producentów, m.in. asferyczne soczewki wewnątrzgałkowe wieloogniskowe umożliwiające szczególnie ostre widzenie dla odległości dalekich, bliśkich i pośrednich. Dostępne są również soczewki z filtrem żółtym umożliwiające ostre widzenie dla wszystkich odległości.

Oculentis Mplus i Mplus Toric

Soczewki LENTIS Mplus i LENTIS Mplus Toric łączą w sobie innowacyjną korektę starczowzroczności rodziny LENTIS Mplus oraz precyzyjne leczenie astygmatyzmu LENTIS Tplus X. 

Dzięki soczewce torycznej Mplus firma OCULENTIS oferuje indywidualne rozwiązanie dla pacjentów cierpiących na starczowzroczność związaną z regularnym astygmatyzmem rogówki. Soczewka toryczna równoważy każdą formę regularnego astygmatyzmu dzięki specjalnie zaprojektowanej optyce, pomagając uzyskać ostrą i wyraźną wizję. Ponadto, wcześniej ustalone słabsze umieszczenie wieloogniskowego proksymalnego odcinka i odpowiednio dostosowany torus ułatwiają orientację, a tym samym wszczepienie. Sprawdzona konstrukcja płytowo-haptyczna gwarantuje najwyższą stabilność obrotową.

Soczewki wewnątrzgałkowe OCULENTIS Mplus to soczewki wieloogniskowe dające możliwość patrzenia do dali i bliży bez używania okularów. Soczewki dostępne są w wielu wersjach, z różnym dodatkiem do bliży zależnym od potrzeb pacjenta. 

Carl Zeiss AT LARA – Extended Depth of Focus – EDoF

Carl Zeiss AT LARA i AT LARA toric to kolejna generacja soczewek wewnątrzgałkowych zapewniająca jeszcze większy zakres ostrości, a także doskonałe parametry optyczne i jakość widzenia, nawet dla pacjentów z astygmatyzmem.

AT LARA EDoF mają konstrukcję zapewniającą wysoki stopień niezależności okularów i wywoływanie mniejszych efektów wizualnych w porównaniu z wieloogniskowymi soczewkami wewnątrzgałkowymi, umożliwiając doskonałą widoczność na szerokim zakresie odległości.

Ta równowaga dość dużej niezależności od okularów i zmniejszonych zjawisk wizualnych jest szczególnie atrakcyjna dla pacjentów z aktywnym stylem życia, którzy chcą być wolni od okularów przez większości codziennych czynności, ale są bardziej wrażliwi na efekty uboczne, takie jak halo i odblaski.

Carl Zeiss AT Lisa Tri i AT Lisa Toric

Soczewki wiodącego producenta optyki spełniają najwyższe wymagania dotyczące jakości widzenia, jakości produktowej. Soczewki dostępne są w szerokim dioptrażu również z korekcją astygmatyzmu.

Alcon ReSTOR i Alcon IQ PanOptix

AcrySof IQ PanOptix to pierwsza hydrofobowa soczewka trójogniskowa zbudowana na sprawdzonej platformie AcrySof IQ firmy Alcon. W przeciwieństwie do innych czołowych trójwymiarowych soczewek wewnątrzgałkowych, AcrySof IQ PanOptix ma pośredni punkt skupienia na wysokości 60 cm, odległość dla typowych działań pośrednich, takich jak używanie komputera lub czytanie menu, w połączeniu z doskonałą stabilnością obrotową i osiową pojedynczego elementu AcrySof.

Cechy konstrukcyjne platformy AcrySof z technologią optyczną ENLIGHTEN mają pomóc pacjentom w bardziej naturalnym dostosowaniu się do nowej soczewki. Technologia optyczna ENLIGHTEN zapewnia wyjątkowo wysokie wykorzystanie światła i mniejszą zależność od okularów niż poprzednie generacje wieloogniskowych soczewek wewnątrzgałowych. Optyka soczewki zapewnia komfortowy i ciągły zakres widzenia zbliżonego do pośredniego bez uszczerbku dla widzenia na odległość.

Informacja dla pacjenta dotycząca soczewek Acrysof PanOptix

Dostępność