Chirurgiczna korekcja wzroku


Chirurgiczna korekcja wady wzroku, inaczej nazywana Refrakcyjną Wymianą Soczewki (RLE – Refractive Lens Exchange lub CLE – Clear Lens Exchange) jest operacją w swej istocie podobną do operacji usunięcia zaćmy. Metoda daje możliwość pozbycia się uciążliwych okularów do dali i do bliży, jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób aktywnych.

Wskazania

Zabieg ten często jest alternatywą dla popularnych metod laserowej korekcji wzroku. Metoda laserowa jest skuteczna w ograniczonym zakresie wad wzroku. Osoby nie kwalifikujące się do laserowej korekcji wzroku lub osoby powyżej 40 roku życia mogą więcej skorzystać z chirurgicznej korekcji wzroku.

  • starczowzroczność
  • krótkowzroczność poniżej 10 dioptrii
  • nadwzroczność powyżej 6 dioptrii
  • astygmatyzm powyżej 6 dioptrii

Zaletą takiej metody, z powodzeniem przeprowadzanej przez ostatnie kilkadziesiąt lat, jest przewidywalność skutków w okresie długoterminowym. Dla pacjentów z syndromem suchego oka, cienką rogówką oraz innymi anomaliami rogówkowymi może być lepszą alternatywą ze względu na niemożliwość rozwinięcia się zaćmy soczewkowej. Wadą pozostaje większa inwazyjność w porównaniu do powierzchownych metod laserowych.

Na zabieg metodą refrakcyjną zazwyczaj decydują się pacjenci zdyskwalifikowani do laserowej korekcji wzroku. Najczęstszymi przyczynami są zbyty duże wady wzroku lub zbyt cienkie rogówki. Przeszkodą natomiast nie jest wiek pacjenta.

Do zabiegów refrakcyjnych stosujemy soczewki wiodących producentów, m.in. asferyczne soczewki wewnątrzgałkowe wieloogniskowe umożliwiające szczególnie ostre widzenie dla odległości dalekich, bliśkich i pośrednich. Dostępne są również soczewki z filtrem żółtym umożliwiające ostre widzenie dla wszystkich odległości.

Soczewki wewnątrzgałkowe

We Wrocławskim Centrum Okulistycznym stosujemy soczewki wewnątrzgałkowe renomowanych firm okulistycznych.

Oculentis M plus

MplusSoczewki wewnątrzgałkowe Oculentis Mplus to soczewki wieloogniskowe dające możliwość patrzenia do dali i bliży bez używania okularów. Soczewki dostępne są w wielu wersjach, z różnym dodatkiem do bliży zależnym od potrzeb pacjenta. Ten model soczewki dostępny jest również w wersji z korekcją astygmatyzmu rogówkowego.


Carl Zeiss AT Lisa Tri i AT Lisa Toric

zeiss-meditec-at-lisa-tri-family-product-silver-new_980x308

Soczewki wiodącego producenta optyki spełniają najwyższe wymagania dotyczące jakości widzenia, jakości produktowej. Soczewki dostępne są w szerokim dioptrażu również z korekcją astygmatyzmu.

 


Alcon ReSTOR i Alcon IQ PanOptix

restor

Wiodącym producentem soczewek wieloogniskowych dyfrakcyjnych jest firma Alcon, z linią produktową Alcon ReSTOR i Alcon IQ PanOptix.


Opthec Artisan Artiflex

img_artisan_1-700x391

W chirurgicznej korekcji wzroku stosujemy soczewki wewnątrzgałkowe doszczepiane do soczewki własnej oka. Dzięki takim rozwiązaniom zachowujemy własną akomodację oka. Zaletą tego typu zabiegu jest jego potencjalna odwracalność.